İçeriğe geç
YANDEX MAIL KURULU

OUTLOOK’TA IMAP YANDEX KURUMSAL E-POSTA KURULUMU

Outlook’ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumu -windows için- konusunda binlerce yazı, inceleme ve video bulunduğunu sanıyorum. Yine de bu yazıda konuyu ele aldım.

Outlook'ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumu

ARTIK KURULUMA BAŞLAYABİLİRİZ:

Windows arama alanına denetim yazıyoruz (1). Denetim masasında kullanıcı hesapları altında bulunan posta (2) öğesine tıklıyoruz. E-posta Hesaplarını (3) tıkladıktan sonra Elle Kurulum veya ek sunucu türlerini (4), ardından da POP veya IMAP‘i tıklıyoruz.

Adınızı (6) ve e-posta adresinizi (7) yazarak, hesap türü (8) alanına ilerliyoruz. Hesap türü alanı imap e-posta hesabı kurabilmek için mutlaka işaretlenmesi gereken bir alandır, varsayılan olarak POP gelir, yanındaki oku tıklayarak e-posta hesap türü olarak (8) IMAP seçilir.

Outlook'ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumu
Outlook'ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumu

OUTLOOK’TA IMAP YANDEX KURUMSAL E-POSTA KURULUMU

Gelen posta sunucusu olarak (9) imap.yandex.com.tr veya imap.yandex.com veya imap.yandex.ru yazılır, hepsi de aynı işlevi görecektir. Aynı şekilde Giden posta sunucu (10) olarak da smtp.yandex.com.tr veya smtp.yandex.com veya smtp.yandex.ru yazılır. Yukarıdaki satırda belirttiğim gibi com.tr, .com ve .ru aynıdır.

Sonra (11) kullanıcı adı olarak e-posta adresinizin tamamını ve parolanızı (12) yazıp, diğer ayarlar (13) tıklanır. Genel (14) sekmesinde herhangi bir şeye dokunmadan hemen yan sekme olan Giden Sunucusu tıklanır ve Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor (15) kutucuğu işaretlenir.

Gelişmiş sekmesine geçilir(16); Gelen sunucusu (IMAP), aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan alanından SSLseçilir.

Port numarasının 993 numaraya döndüğünü göreceksiniz, SSL’li IMAP bağlantıları 993 nolu portunu kullanır. Ardından Giden Sunucusu (SMTP), aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan alanından SSL seçilir.

Buradaki port numarasının da 465 olması gerekir. Bu alanda başka bir şeye dokunmadan Tamam denilerek bir önceki ekrana dönülerek, ileri tuşuna basılır.

Gelen Sunucuda oturum açma sınamasından sonra giden sunucudan e-posta gönderim sınamasının gerçekleştiğini görürüz, bu her şeyin yolunda olduğunu göstermektedir. Kapat ve Tamam denilerek açık pencereler kapatılır, ardından outlook açıldığında az önce sınaması yapılan e-postanın gelen kutusuna düştüğü görülecektir.

İşlem tamamlandı. Bu arada bir not: Outlook’ta imap yandex kurumsal e-posta kullanmaya başladığınızda gönder/al yerine klasörlerin eşitlendiğini farkedeceksiniz, bu da IMAP e-posta sisteminin bütün cihazlarda gelen ve gönderilen tüm e-postaları bulundurmasının bir sonucudur.

Zaten IMAP kullanmanın mantığı da budur. Eğer tüm cihazlarınızda e-postalarınızı görmeniz gerekmiyorsa bilgisayarınız için POP kurulumu da çeşitli avantajlarıyla iyi bir seçenek olabilir. IMAP kurulumundan tek farkı IMAP yerine POP kullanılmasıdır.

Outlook'ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumu

İsterseniz videodan MS Outlook’ta imap yandex kurumsal e-posta kurulumunu izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın