İçeriğe geç
vmware vSphere hypervısor

ÜCRETSİZ VMWARE ESXİ 6.0 LİSANSI ALMAK

Eğer sadece tek bir sunucunuz var ve o sunucuyu ESX 6.x (Vmware vSphere Hypervisor) ile sanallaştırmayı hedefliyorsanız, lisans almanıza gerek yok. Zaten kurulumu tamamladığınızda farkedeceksiniz; sistem 60 günden geriye saymaya başlayacak.

Ücretsiz Vmware Esxi 6.0 lisansı almak

NASIL VMWARE ESX LİSANSI ALINIR?


Peki lisans numarasını nasıl/nereden alıyorsunuz? Eğer VMWARE Esx 6.x sürümlerini orjinal kaynağından indirdiyseniz, vmware portalda hesap oluşturdunuz demektir.

Lisansı edinmek için bu bağlantıyı izleyin, oturum açtıktan sonra, indirme geçmişinizi (my download history) tıklayın, indirdikleriniz arasında VMware vSphere Hypervisor‘un +’sını tıklayarak, View downloads and licenses‘ı tıklayınız.

Yeni bir pencere açılacak ve o pencerede Lisence & Downloads bölümünde indirdiğiniz VMWARE ESX 6.x’in free yani bedavaaaa 🙂 lisansını göreceksiniz.

Ardından kurduğunuz Esx konsola bağlanarak manage/licensing/Assign Lisence adımlarını arşınlayarak bedava lisansınızı uygulayabilirsiniz.

Bu arada, ‘bedava lisans bulmuşum, diğer sunuculara da VMWARE ESX 6.x yükleyeyim, diğer sunucularım üstünde de sanallaştırma yapayım‘ diyerek, evrensel bir tilki şekline bürünmeyin.

İkinci ESX’i yüklediğiniz anda, sunucular arasında bağlantılarınız kopabilir ve hali hazırdaki ESX sunucunuza erişimi kaybedebilirsiniz. Yani bu ne demek : ‘midyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın, demek:)’ .

Bir cevap yazın