İçeriğe geç
yazdırma biriktirme servisi

WİNDOWS 10 YAZDIRMA BİRİKTİRİCİ HİZMETİ SÜREKLİ DURUYOR

Son günlerde Windows 10’da yazıcı biriktirici hizmeti sürekli duruyor, hizmet yeniden başlatıldıktan sonra yazıcılardan çıktı alınabiliyordu.

Aynı sorunu kendi bilgisayarımda da birkaç kez yaşamıştım. Çoğunlukla yazıcı hizmetini veya bilgisayarı yeniden başlatarak sorun çözülüyor ancak birkaç dakika sonra aynı sorun yineleniyordu.

Yoğunluktan dolayı bunun için küçük bir net-start-spooler dosyası yazıp, kullanıcıların masa üstlerine koyarak sorunu geçici olarak çözdüm.

Ancak sorunu kalıcı olarak çözmem gerekiyordu; bir araştırma yapmaya karar verdim.

Meğerse bu sorun sıkça yaşanan ve bilinen bir windows yazıcı sorunuymuş. Konuyla ilgili çözüm önerilerinden biri: yazdırma biriktiricisi hizmetinin bağımlı olduğu DCOM ve RPC servislerinin de çalışır durumda olması gerektiğini belirtiyordu, incelediğimde bu bağımlı hizmetlerin zaten çalışır durumda olduklarını gördüm.

Diğer bir çözüm önerisi çalıştır – gpedit.msc – kullanıcı yapılandırması – yönetim şablonları – denetim masası – yazıcılar – varsayılan yazıcıyı yönetmeyi bırak etkinleştirilmeli, deniyordu ama zaten öyleydi.

Bir başka çözüm önerisi ise Print-Spooler-Repair-Tool adında bir onarım programının sorunu çözeceği yönündeydi, ancak sorunumu bu onarım aracı da çözemedi.

Sonra Microsoft’un support sayfasında sorunun Printerdiagnostic10 aracının çalıştırılmasıyla çözüleceği belirtilmişti. Öyle yaptım ve sorunu şu an için kalıcı olarak çözdüğümü düşünüyorum. İşe yarayabileceğini düşünerek yararlandığım kaynağı ve yardımcı araçları sizlerle paylaşıyorum.

Yararlandıklarım
Microsoft Support
Printerdiagnostic10
Print-Spooler-Repair-Tool

Bir cevap yazın